Lekcje muzealne na wystawie "Londyn- stolica Polski"

„Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990” to tytuł wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można oglądać od 26 września do 30 listopada 2014 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja będzie pierwszą wystawą, która w kompleksowy sposób przybliży historię emigracji londyńskiej oraz Rządu RP w Londynie w okresie od 1940 do 1990 roku. Ekspozycja objęta została honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wielka Brytania stała się miejscem zamieszkania i działalności największej społeczności polskich emigrantów politycznych podczas i po II wojnie światowej. W dużej mierze byli to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pracownicy rozmaitych agend rządowych i ich rodziny. Polskie władze na uchodźstwie funkcjonowały w Londynie przez pięć dekad, chociaż od 1945 roku nie były uznane ani przez Wielką Brytanię ani przez większość państw świata. Na tę tkankę nałożyły się kolejne fale emigracji, łącznie z emigracją „pomarcową” i „solidarnościową”. To dzięki nim Londyn stał się zarówno ważnym miejscem polskiej pamięci, jak i żywym ośrodkiem współczesnego polskiego życia.Wystawa „Londyn – stolica Polski” złożona jest z przestrzeni-miejsc, w których będzie można poznać życie codzienne, pracę, rozrywki Polaków na obczyźnie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet Prezydenta RP na Uchodźstwie, oryginalne meble ze słynnej redakcji „Wiadomości” prowadzonych przez Mieczysława Grydzewskiego, pracownię plastyczną i galerię malarza Marka Żuławskiego, a także korzystając z XIX-wiecznej prasy tyglowej Stanisława Gliwy, pobrać lekcję artystycznego drukarstwa.
Na wystawie będzie mowa o trudnych początkach emigracji w latach '40 i '50, i o tym jak Londyńczycy oceniali rzeczywistość w Polsce w latach '60, '70 a także po stanie wojennym.

Na wystawie prowadzone będą lekcje muzealne dla szkół ponadpodstawowych na temat dziejów emigracji londyńskiej i jej dziedzictwa. Lekcje od poniedziałku do piątku, g. 10.00 i 12.00.
Cena lekcji: 80 zł.

Spotkanie dla nauczycieli (8 października , g. 14.30) – prezentacja wystawy i oferty edukacyjnej pokazanie możliwości wykorzystania jej w czasie lekcji historii i lekcji języka polskiego.

Prosimy o wcześniejsze zapisy: oferta.edu@muzhp.pl lub telefoniczne (22 211 90 47).

Więcej informacji o wystawie.
http://www.muzhp.pl/aktualnosci/1374/londyn---stolica-polski---wystawa-muzeum-historii-polski.html