Pierwsze warsztaty filmowe już za nami.

Warsztaty filmowe w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi to główna nagroda w konkursie „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP. Od 1 do 3 lipca 2013 roku zwycięskie zespoły wzięły udział w wykładach poświęconych terminologii filmowej oraz warsztatach przygotowujących ich do nakręcenia własnego filmu o opisywanym bohaterze. Dodatkowo, uczestnicy spotkania zapoznali się z filmem „Usłyszcie mój krzyk” w reżyserii Macieja J. Drygasa opowiadającym historię wydarzeń z 8 września 1968 roku na Stadionie X-lecia w Warszawie.
W czasie wakacji zespoły nakręcą materiał do etiud o wybranej postaci.
W kolejnych etapach, które odbędą się w dniach 25-28 września oraz 17-19 października, uczniowie wezmą udział w warsztatach związanych z montażem etiud oraz ich udźwiękowieniem. Poznają wówczas m.in. techniki montażu filmu, nakładania dźwięku oraz kreacji obrazu.Zwieńczeniem całej pracy będzie gala finałowa, która odbędzie się 27 listopada w kinie „Iluzjon” w Warszawie. Podczas finału poszczególne zespoły zaprezentują sylwetki swoich lokalnych bohaterów za pomocą filmów dokumentalnych przygotowanych pod okiem studentów oraz wykładowców (Doroty Wardęszkiewicz i Macieja Drygasa) Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.
Etiudy filmowe będą dostępne na kanale Youtube Muzeum Historii Polski pod adresem: http://www.youtube.com/muzhptv.