Gra "Odkryj II RP" w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach


Nasza gra dotarła tym razem do Ornontowic, gdzie była atrakcją szkolnego Tygodnia Humanistycznego.

O plusach i minusach gry tak pisze Aleksandra Zupok, nauczycielka j. polskiego:

Gra „Odkryj II RP” ma wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość jej wypożyczenia i rozegrania w szkole. Dzięki temu uczniowie nawet z niewielkich miejscowości mogą dotknąć „wielkiego” świata i poczuć, że nie są gorsi od rówieśników z większych miast. Kolejną zaletą jest różnorodność zadań, a przy tym zróżnicowany stopień trudności – każdy uczeń znalazł zadanie, które w pełni wykonał. Co ważne, podczas gry uczniowie aktywnie uczestniczą - mogą dotknąć, ułożyć, przestawić elementy. To rzadka cecha w czasach wszechobecnych prezentacji multimedialnych. Niektórzy uczniowie byli tak zafascynowani makietą portu gdańskiego, że nie można było ich od niej oderwać, a stanowisko opuścili dopiero po ułożeniu wszystkich puzzli. Fragmenty ulotek propagandowych wywołały uśmiech na twarzach gimnazjalistów, a konieczność wykorzystania znajomości gwary była wspaniałą korelacją między historią a edukacją regionalną.

Jedynym minusem gry jest jej czasochłonność, ale przy tak przy tak licznych i różnych zadaniach, jest to w pełni uzasadnione. Uczniowie nie odczuwali zmęczenia czy znużenia grą, a ci, dla których z konieczności przewidziano wersję skróconą, byli zawiedzeni zbyt szybkim (według nich) końcem.

Zagadnienia z zakresu dwudziestolecia międzywojennego są poruszane w gimnazjum jedynie na lekcjach języka polskiego, gdyż podstawa programowa z historii tej tematyki już nie obejmuje. Udział w grze był wobec tego świetną okazją do powtórzenia i utrwalenia wiedzy, ale także poszerzenia jej o inne aspekty. Problem z rozszyfrowaniem postaci na zdjęciach stał się pretekstem do rozmowy o osobistościach tego okresu, a układanie reprodukcji dzieł sztuki zakończyło się prezentacją filmów przedwojennych.

Relacja fotograficzna z Ornontowic:

ornontowice_(1).JPGornontowice_(2).JPGornontowice_(3).JPGornontowice_(4).JPGornontowice_(5).JPGornontowice_(6).JPGornontowice_(7).JPGornontowice_(8).JPGornontowice_(9).JPGornontowice_(11).JPG